نت و آهنگ والس شماره 1 شوپن

نت و آهنگ والس شماره ۱ شوپن

دانلود نت و آهنگ Waltz in E Flat Major OP.18 اثری از فردریک شوپن

شوپن تنها شاعر پیانو نیست . او شاعر موسیقی و شاعرترین آهنگساز است . در مقایسه با او ، باخ سخن پردازی خشک و عاری از لطافت ، بتهوون سرور و سالار ستارگان و استاد طوفان‌های غران ، موتزارت بافنده شاد پرده‌های زرکوب و شومان آواره‌ای رمانتیک به نظر می‌ رسند . شوپن دریچه‌ ای گشوده ، بر گستره موسیقی است . او گذشته از شاعرانگی و اعطای بیانی نرم و انعطاف‌ پذیر به جوهره موسیقی ، یک پیشگام و طلایه‌ دار این سیر و سلوک به شمار می‌آید . در مورد والس‌ های شوپن می‌ توان گفت که بیشتر رقص روح هستند تا رقص تن ولی به نظر می‌ رسد که ریتم های زنده ، فضای نا آرام و حال و هوای تسخیر کننده و درخشان این والس ها به چنین گفته غلو آمیزی می‌خندند . این والس ها ملموس ترین آثار شوپن هستند و تنها در چند تایی از آنها اشاره ای به افسردگی مالیخولیایی نوکتورن ها و اسکرتسوها وجود دارد .

از نظر روحی کمتر خصوصی و صمیمی بنظر می رسند . اما در عین حال سرمشق هایی دلپسند از کنایه های اجتماعی و رهائی اشرافی بدست می دهند . از نظر شومان ، رقصندگان این والس ها باید دست کم قهرمان سرشناس این رشته از رقص باشند . آنها با وجود موومان‌های سرمست کننده خود محتوایی اصیل پرورده دارند و هرگز از آن نوع شلوغ کاری دهاتی که بتهوون ، گریگ ، برامس ، چایکوفسکی یا دورژاک در آثارشان دارند اثری نیست . با این وجود وین از آثار شوپن کمتر استفاده می کند چرا که شوپن به معیار های این رقص دسته جمعی ، اغواگری ، زمزمه های نهانی و راز و رمز خاصی افزوده است که شنونده هر لحظه ممکن است بی اختیار آه بکشد . مسئله نرقصیدن با برخی از این والس ها چنان ادامه یافت که شوپن را از جهانی که به آن عشق می‌ورزید دور کرد . در واقع تنها والس‌های خاصی هستند که برای رقص مناسب هستند .

اولین ، دومین ، پنجمین ، ششمین و چندتایی دیگر این رقص باید کمتر از آنچه یک والس معمولی می‌طلبد قرار دادی و بیش از آن تصویری باشد و بنابر این باید افت و خیزهائی در تمپو ، وقایع ناگهانی و سستی‌ های ناغافل داشته باشد . نبوغ شوپن خود را در همین رقص واره‌ها احیاء می‌کند و حضور ایشان تنها نباید حضوری روانی باشد . کول لاک والس ها را به دو گروه تقسیم کرده است ، گروه اول که به ترپسیکور اهداء شده است و گروه دوم که بطور واضح منصه تحویل و تحولات روحی است . شوپن خود اعتراف می‌کند که از نواختن یک والس به شیوه وینی عاجز است و با این وجود با اشتراوس نیز در حد کاری خود به رقابت می پرداخته است . برخی از این والس ها به طرز شاعرانه ای رو به زوال هستند و حتی تا مرز تبدیل به مازورکا نیز پیش می روند . تقریبا تمام آنها تا حد شیوه های پیش پا افتاده رایج در ارا تنزل پیدا کرده اند ، ولی روی هم رفته هنوز نمونه های مشخص سوزنده و نشاط انگیز حال و هوای شاد و بی اعتنا و دوره گردگونه آهنگساز به شمار می روند .

در ارتباط با خط ممتد باس لازم به ذکر است ، این مورد قاعدتا باید در مورد تمپوی والس معنی پیدا کند ولی اینطور نیست . یعنی احتیاجی نیست که باس بطور وحشیانه بنگ بنگ صدا کند بلکه باید به نغمه اصلی توجه کرد که جوهره و عصاره هارمونی‌ها به نرمی در آن ته‌ نشین شده است و در والس لازم نیست که روباتو در حین اجراء خودش را مشخصا آن طوری که مثلا مازورکاها معمول است نشان دهد .

والس شماره ۱ یکی فردریک شوپن در سال ۱۸۳۳ ساخته شد و در سال ۱۸۳۴ منتشر شد .

در ادامه میتوانید نت و آهنگ والس شماره ۱ را دانلود و تهیه نمایید .

این نت به صورت اختصاصی ادیت و  انگشت گذاری شده است .

 

۶۰۰۰ تومان – خرید

 

قبلی بعدی

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاهی وجود ندارد

پاسخ دهید