نت و آهنگ الهه ناز

دانلود نت و آهنگ الهه ناز با تنظیمی متفاوت اثر اکبر محسنی

قطعه الههٔ ناز نام یکی از آهنگ های اجرا شده توسط غلا محسین بنان است که نخستین بار در سال ۱۳۳۳ خورشیدی از رادیو ایران پخش شد و نزد توده‌ های مردم با استقبال عجیب و غیر منتظره‌ای مواجه گردید . آهنگساز این اثر اکبر محسنی و سرایندهٔ شعر آن ، کریم فکور بود و روح‌الله خالقی ، که رهبر ارکستر انجمن موسیقی ملی به‌ شمار می‌آمد ، آن را برای اجرای بنان در همراهی با این ارکستر تنظیم نمود .

گرچه بسیاری از صاحبنظران ترانه « الهه ناز » را از برخی ظرایف فنی و هنری ، عاری دانسته‌ اند ، امّا این تصنیف ، چه در زمان اجرای نخست خود و چه در طی دهه‌های بعد ، همواره از جملهٔ ترانه‌های محبوب و پرطرفدار ایرانی محسوب میشود . اکبر محسنی در سال ۱۳۳۳ خورشیدی ، و پس از ساخت این آهنگ ، سفارش شعر آن را به کریم فکور داد . چرا که تنها دختر او ، موسوم به ( الهه ) به تازگی در همان سال به دنیا آمد و وی قصد داشت ترانه‌ ای که در آن بر کلمه « الهه » تأکید شده باشد را ، به دخترش تقدیم نماید .

کریم فکور برای شعر این ترانه از سروده‌ ای غمگین و عاشقانه بهره برد . البته مضمون و ظاهر این شعر چندان قوی نبود و پیام آن نیز ، پیامی بسیار ساده و پیش پا افتاده به نظر می‌ رسید . در این شعر ، عاشق ، معشوقه را خدای ناز کردن اطلاق می‌کند و ضمن شرح مراتب وفاداری خود ، از معشوقه می‌خواهد که ناز را کنار بگذارد و برگردد ؛ همین و بس ! با اینکه اکثر ترانه‌ های بنان تا آن زمان ، با آهنگسازی برخی از برجسته‌ ترین آهنگسازان موسیقی سنتی ایران ، همچون روح‌ الله خالقی و مرتضی محجوبی و برخی دیگر از استادان درجه یک موسیقی ایرانی ساخته شده بودند ، و این ترانه «الهه ناز» را ، اکبر محسنی ، که آهنگساز چندان مطرح و درجه اولی به‌ شمار نمی‌ آمد ، ساخته بود ، با این وجود بنان از شعر و آهنگ ترانه خوشش آمد و اجرا کردن آن را پذیرفت . به خصوص که دوست و همکار قدیمی و همیشگی او ، روح‌الله خالقی نیز به عنوان تنظیم کننده و رهبر ارکستر در خلق این ترانه همکاری داشت .

بدین ترتیب ترانه‌ ای توسط بنان اجرا گردید که هم در فرم و هم در ساختار با سایر آثار وی متفاوت بود . الهه ناز بارها توسط خوانندگان مطرح کشور بازخوانی شد که نصر الله معین یکی از آن میباشد . در ادامه میتوانید نت و آهنگ این قطعه زیبا را با تنظیم متفاوت امیر شیخی دانلود و تهیه نمایید .

۵۰۰۰ تومان – خرید

 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاهی وجود ندارد

    پاسخ دهید